Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Rower

Rower to zdecydowanie dobry i wygodny środek transportu po Ostrołęce i okolicy. Ścieżek rowerowych nie ma wiele, a istniejące zlokalizowane są wzdłuż głównych ulic miasta i często łączone z chodnikiem dla pieszych. Po większości ulic należy poruszać się po jezdni. Jazda jest bezpieczna, a kierowcy ostrożni.

W mieście nie ma szlaków rowerowych. Z uwagi na to, że Ostrołęka jest stosunkowo niewielką miejscowością, zaledwie kilka minut jazdy rowerem pozwala na wyjazd poza miasto i korzystanie z asfaltowych dróg w okolicznych gminach.

W mieście zlokalizowanych jest wiele parkingów rowerowych w często uczęszczanych miejscach. Warto zadbać o dobrej jakości zapięcie rowerowe, aby ustrzec się przez złodziejami jednośladów.

W Ostrołęce istnieje miejska wypożyczalnia rowerów. Pierwsze 30 minut jazdy jest bezpłatne. Każda kolejna minuta to koszt 0,05 zł. Aby skorzystać z roweru należy udać się do jednej z ośmiu stacji wypożyczalni zlokalizowanych na terenie miasta, następnie pobrać aplikację ROOVEE, założyć konto i zasilić je przelewem lub kartą. Kiedy już znajdujemy się obok roweru, należy zeskanować kod QR z kierownicy lub blokady nad tylnym kołem. Po prawidłowym wykonaniu tych czynności, rower jest gotowy do jazdy. Po skończonej przejażdżce najlepiej jest odstawić go na stację, jednak nie jest to obowiązkowe. Za dodatkową opłatą rower można pozostawić w innym publicznym miejscu, musi to być miejsce ogólnodostępne. Nie można pozostawiać go np. na prywatnej posesji lub w innych miejscach, gdzie nie ma zasięgu GPS i GSM. Przed pozostawieniem roweru poza stacją wypożyczalni warto zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej www.ostro.bike. Należy pamiętać o szanowaniu sprzętu. Za porzucenie roweru poza strefą miasta lub celowe jego uszkodzenie przewidziano surowe kary.

Stacje wypożyczalni rowerów można znaleźć w następujących lokalizacjach:
- przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 na osiedlu Wojciechowice - ul. Czwartaków,
- przy Dworcu PKP - ul. Żeromskiego,
- przy Dworcu PKS - ul. Bogusławskiego,
- przy I Liceum Ogólnokształcącym - ul. Traugutta,
- przy Parku Wodnym "Aquarium" - ul. Witosa,
- okolice restauracji McDonald’s - ul. Obozowa,
- przy tzw. "Pałacyku" - ul. Fieldorfa "Nila",
- w okolicach szpitala - Aleja Jana Pawła II.

Lokalne władze zadbały o stacje naprawy rowerów, które zawierają najważniejsze narzędzia (klucze płaskie, imbusy) i pompkę do kół. Stacje ustawiono przy al. Jana Pawła II koło ronda Zbawiciela Świata (od strony ul. Pileckiego) oraz przy ścieżce rowerowej przy parkingu nowej pływalni przy ul. Witosa, w pobliżu stadionu miejskiego.


Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 r.