Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Inne atrakcje Ostrołęki

 
W budowie jest pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Otwarcie zaplanowano na jesień 2018 r.

•   "Piaski", ul. Prądzyńskiego/Inwalidów Wojennych - jest to ostatnie miejsce dawnego handlu, prymitywnego targowiska, które lata świetności miało aż do 2014 (!) roku. Część kupców wciąż sprzedaje na nieuporządkowanym terenie własne wyroby, warzywa lub handluje ubraniami. Przez mieszkańców teren ten nazywany jest także Bangladeszem. W przeszłości targowisko było kilkukrotnie większe i zajmowało powierzchnię około półtora hektara. W latach 90. część handlarzy zmuszono do zmiany miejsca handlu, a na części targowiska powstał duży parking. W 2012 roku rozpoczęto prace nad budową dwupoziomowej hali targowej, która stanęła w miejscu istniejącego od lat targowiska. Niewielka część raczej okazjonalnych kupców nie wprowadziła się do otwartej w 2015 roku hali targowej i wciąż handluje na tzw. Piaskach, czyli gruncie należącym do prywatnego właściciela.

•  Multimedialne Centrum Natura, ul. Natury 7 - instytucja edukacyjna przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży. Odwiedzając Centrum, możemy dowiedzieć się, jak dbać o środowisko oraz jak mądrze gospodarować zasobami przyrody. Obiekt wyposażony jest w salę doświadczeń, ogród, który znajduję się na dachu budynku oraz ekran 360 stopni do projekcji filmów w przestrzeni wirtualnej 5D. Odwiedzając Centrum, mamy możliwość obejrzenia filmu W królestwie Wielkiego Suma, który ukazuje nam życie w Narwi. Kontakt: tel. 516 491 060.

•   Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku (Forty Bema) - ul. Warszawska 2a. Godziny otwarcia: w sezonie letnim (kwiecień - wrzesień) wtorek - piątek: 10:00 - 17:00, sobota - niedziela: 12:00 - 19:00; godziny otwarcia w sezonie zimowym (październik - marzec): wtorek - niedziela: 10:00 - 15:00. Ceny biletów wahają się od 5 zł za bilet ulgowy do 8 zł za bilet normalny. Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego za 15 zł. W niedzielę wstęp do obiektu jest bezpłatny.

•  Galeria Ostrołęka, pl. gen. J. Bema 14 - galeria sztuki, w której możemy obejrzeć dzieła zaproszonych gości, jak i lokalnych artystów. W galerii organizowane są również zajęcia z różnych technik plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na wernisaże i wystawy: wstęp wolny.

•  Ostrołęckie Centrum Kultury, ul. Inwalidów Wojennych 23 - w holu zawsze znajdziemy czasową wystawę fotografii bądź malarstwa. Wstęp bezpłatny.

•  Most kolejowy - wyłączony z ruchu pociągów pasażerskich od 9 czerwca 2001 r. Drogę do mostu kolejowego można pokonać dwukilometrową ścieżką prowadzącą spod nowego mostu (im. Antoniego Madalińskiego). Most jest popularny ze względu na liczne sesje zdjęciowe nowożeńców oraz jako urokliwa sceneria do teledysków muzycznych.

•  Most im. Antoniego Madalińskiego, którego projekt był wzorowany na moście Barqueta w Sewilli.

•  Pomnik gen. Józefa Bema na placu Bema - pomnik bohatera bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.

Pomnik w formie "ławeczki" dr-a Józefa Psarskiego, który znajduje się na skwerze przy ul. Kościuszki.

•  Pomnik "Czwartaków", którzy walczyli w bitwie pod Ostrołęką, znajdujący się w okolicy Kościoła pw. Świętego Antoniego Padewskiego (ul. Staszica).

•  Pomnik gen. Ludwika Kickiego we wsi Kruki pod Ostrołęką. Pomnik powstał w hołdzie poległemu w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r. generałowi Ludwikowi Kickiemu, który został uznany za jednego z bohaterów powstania listopadowego.

•  Pomnik bohaterów szarży artyleryjskiej, ul. Fortowa - pomnik powstał w 1931 r. i miał na celu upamiętnienie szarży artylerzystów konnych dowodzonych przez gen. Bema w czasie bitwy pod Ostrołęką.

• Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, skwer Lecha Kaczyńskiego/ul. Rejtana - pomnik powstał w hołdzie pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz mieszkańcom cywilnym ziemi ostrołęckiej i został odsłonięty w 2008 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku, w rocznicę napaści ZSRR na Polskę, nieopodal posadzono Dęby Katyńskie, aby upamiętnić ośmiu oficerów zamordowanych w Katyniu, Miednoje i Smoleńsku.

•  Izba Tradycji 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce.

•  Mogiła Wiery Bielik i Tatiany Makarowej znajdująca się na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich na osiedlu Wojciechowice przy ul. Dywizjonu 303 - bohaterskie pilotki latające w 588 Nocnym Pułku Bombowym (potocznie nazywanym pułkiem nocnych wiedźm) zginęły podczas powrotu z lotu nad Ostrołęką. Samolot został zaatakowany przez niemiecki myśliwiec.

•  Skwer z zabytkową lokomotywą PX48 przy dworcu PKP (osiedle Stacja, ul. Żeromskiego) oraz tablica upamiętniająca kolejarzy węzła ostrołęckiego więzionych, poległych i pomordowanych przez Niemców, Sowietów i Urząd Bezpieczeństwa PRL w latach 1939-1956.

•  Warto również podczas swojego letniego pobytu w mieście odwiedzić plażę miejską, na której czeka plac zabaw dla najmłodszych, strzeżone kąpielisko oraz pływający pomost. Podczas porannych spacerów wzdłuż Narwi możemy ujrzeć okolicznych wędkarzy oraz amatorów fotografii.


Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 r.