Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Najbliższa okolica

W okolicach Ostrołęki znajduje się wiele interesujących miejsc wartych zobaczenia.

Prom w Teodorowie - powstał w 1979 roku na rzece Narew, początkowo miał ułatwiać rolnikom przedostanie się do swoich pól po drugiej stronie rzeki.

Wykrot - w odległości ok. 35 km od Ostrołęki, we wsi Wykrot, znajduje się kompleks sportowo-rekreacyjny Kurpiowska Kraina, położony nad zalewem. Znajdziemy tutaj hotel wraz z restauracją, amfiteatr, camping, boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci oraz kąpielisko. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów wodnych. W kompleksie są wyznaczone miejsca do grillowania. W ostatnią niedzielę sierpnia odbywa się tutaj Miodobranie Kurpiowskie.

Kadzidło - w odległości ok. 25 km od Ostrołęki w samym sercu Puszczy Zielonej we wsi Kadzidło znajduje się skansen Zagroda Kurpiowska. Usytuowany na trasie Warszawa - Mazury przy drodze nr 53. Znajdziemy tutaj charakterystyczne dla mieszkańców Kurpi budynki z XIX i XX wieku wraz z wyposażeniem. Dla zorganizowanych grup istnieje możliwość zaplanowania warsztatów i spotkań z ludźmi związanymi z Kurpiami. Dla dzieci ciekawa może okazać się lekcja robienia wycinanek, tradycyjnych palm kurpiowskich czy malowania jajek. Ponadto w Zagrodzie Kurpiowskiej w pierwszym tygodniu czerwca odbywają się warsztaty etnograficzne pt. "Ginące zawody", podczas których możemy obserwować pracę twórców ludowych pochodzących z Kurpi. W trzeci tydzień czerwca odbywa się "Wesele kurpiowskie", czyli trwający dwa dni regionalny festiwal weselny.

Myszyniec - leżący w odległości 38 km od Ostrołęki, miasto położone nad prawym dopływem Narwi, czyli rzeką Rozogą. W ostatnią niedzielę sierpnia w bazylice w Myszyńcu tradycyjna msza święta rozpoczyna obchody Miodobrania Kurpiowskiego. Miodobranie trwa trzy dni i jest jedną z największych i najstarszych imprez w regionie. W Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, w dzień poprzedzający imprezę, odbywa się Miodobraniowa Noc Kabaretowa.

Różan - miasto nad Narwią w odległości 27 km od Ostrołęki. Jednym z zabytków wartych zobaczenia jest neogotycki kościół św. Anny. Ponadto w mieście znajdziemy forty carskiej twierdzy pochodzące z czasów I wojny światowej. W centrum miasta ustawiony jest radziecki czołg T-34. Zwiedzając Różan, warto przespacerować się po klimatycznym rynku, gdzie znajdują się cukiernie i sklepy. Ponadto różański most (znajdujący się wzdłuż drogi krajowej nr 60 w kierunku Ostrowi Mazowieckiej) jest świetnym punktem widokowym na Dolinę Dolnej Narwi.

Nowogród - miasto znajdujące się w odległości 29 km od Ostrołęki. Zabytkami godnymi obejrzenia w tym mieście są: jeden ze starszych w regionie zamków, skansen im. Adama Chętnika, zabytkowy, XV-wieczny kościół pw. Narodzenia NMP, cmentarz wojenny z 1920 r., na którym spoczywają żołnierze polscy, Pomnik Młodym Bohaterom z 1920 roku oraz dwa grodziska. Ponadto w okolicach miasta znajduje się czołg T-34.

Pułtusk - miasto leżące w odległości 58 km od Ostrołęki. Będąc w Pułtusku, warto zobaczyć m.in. bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP wybudowaną w XV wieku, zamek biskupi, który obecnie pełni funkcję Domu Polonii, wybudowany w XV w. ratusz z wieżą ratuszową, w którym aktualnie znajduje się Muzeum Regionalne. Ciekawostką jest też najdłuższy rynek w Europie. Z powodu rzeki Narew, która otacza najstarszą część miasta, Pułtusk jest nazywany "Wenecją Mazowsza".

Ostrów Mazowiecka - miasto w odległości 43 km od Ostrołęki. Tutaj warto zobaczyć m.in. Gród Książąt Mazowieckich, neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, "Dąb wolności", który zasadzono pod tym kościołem w 1919 roku, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz neobarokowy budynek, w którym znajduje się Urząd Miejski.

 


Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 r.