Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Zakupy

Bankomatów w Ostrołęce jest bardzo wiele i akceptują praktycznie wszystkie rodzaje kart (Visa, MasterCard, Visa Electron, Maestro). W centrum miasta można je spotkać co 100-200 metrów. Należą do różnych sieci i oferują różne usługi. Wszystkie bankomaty są co najmniej dwujęzyczne (polski i angielski). W nowszych bankomatach dostępne są także języki francuski i niemiecki. Oznaczenie bankomatów nie jest dobre. Zazwyczaj znajdują się w siedzibach banków lub większych sklepów (np. sieci Biedronka) oraz w często uczęszczanych miejscach. W centrach handlowych znalezienie bankomatów jest bardzo proste.


W mieście znajdują się dwa centra handlowe zlokalizowane blisko siebie oraz pasaż handlowy i targowisko. Wszystkie najważniejsze obiekty oddalone są od siebie zaledwie o kilka minut pieszo. Sklepy tradycyjne zlokalizowane na pasażach i wzdłuż ulic otwarte są zwykle od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00-18.00 oraz w sobotę w godz. 10:00-14:00. Sklepy w galeriach handlowych otwierane są wcześniej i zamykane później, zgodnie z godzinami pracy obowiązującymi w danym obiekcie.


W centrach handlowych w praktycznie wszystkich sklepach istnieje możliwość płatności kartą debetową i kredytową. W restauracjach płatności kartą są standardem. W mniejszych sklepach akceptowana jest wyłącznie gotówka. Płacenie w innej walucie, niż polski złoty, nie jest popularne i może przysporzyć sprzedawcy kłopotu. Warto mieć przy sobie polską walutę lub korzystać z karty płatniczej, o ile jest to możliwe.


Galeria Bursztynowa:

ul. Fieldorfa "Nila" 28, czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-21:00, w niedzielę od 10:00 do 20:00. W galerii znajduje się hipermarket Tesco (czynny codziennie w godz. 06:00-00:00), market budowlany Obi, sklepy RTV i AGD, apteka oraz sklepy z ubraniami i obuwiem (m.in. H&M, sklepy sieci LPP, Wojas, Ryłko, CCC). W obiekcie znajdziemy również kilka kawiarnio-lodziarni oraz pizzerię Gusto Dominium, KFC, New York Hot Dog oraz restaurację Olimp z jedzeniem na wagę.


Galeria Alius:

ul. Fieldorfa "Nila" 11. Galeria jest otwarta od poniedziałku do soboty: 9:00-20:00, w niedzielę: 10:00-18:00. Znajduje się w niej ponad 30 sklepów i punktów usługowych. W centrum handlowym dostępne są sklepy dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Znajdziemy tu odzież sportową i militarną. W galerii Alius możemy zjeść lody, bądź wypić kawę w kawiarni "Gelato Rialto" oraz zjeść domowy obiad w restauracji "Kociołek". W centrum handlowym znajdziemy również wpłatomat oraz bankomat.


Hala Targowa "Feniks":

ul. Prądzyńskiego 6, czynna od poniedziałku do piątku: 7:00-18:00, soboty: 07:00-15:00, niedziele: 10:00-15:00. Swoje stoiska mają tu lokalni przedsiębiorcy oferujący różne produkty: od świeżych owoców i warzyw, aż po galanterię skórzaną, ubrania, buty, usługi. Jednym -słowem: każdy znajdzie coś dla siebie. Galeria udostępnia swoim klientom parking na dachu budynku.


Ulice wzdłuż których znajdziemy wiele sklepów i punktów usługowych to: ulica Kilińskiego, Głowackiego (ulice z tradycją sięgające początków powstania miasta) oraz Kopernika i Piłsudskiego.


Pasaż handlowy (Handlowiec/Kupiec/Zorza):

Po przemianach gospodarczych w Polsce było to pierwsze w Ostrołęce skupisko sklepów i punktów usługowych wybudowane na wzór galerii handlowych. Miejsce przyciąga spacerowiczów i miłośników zakupów, choć lata świetności ma już za sobą, gdyż handel przeniósł się bliżej nowoczesnych galerii handlowych. Na pasażu możemy wypić kawę, zjeść ciasto lub lody, miło spędzić czas na licznych ławkach. Na plenerowej scenie co jakiś czas odbywają się różnorodne występy i imprezy.


Piaski:

ul. Prądzyńskiego/Inwalidów Wojennych. Jest to ostatnie miejsce dawnego handlu, rodzaj prymitywnego targowiska, które lata świetności miało aż do 2014 (!) roku. Część kupców wciąż sprzedaje na nieuporządkowanym terenie własne wyroby, warzywa lub handluje ubraniami. Przez mieszkańców teren ten nazywany jest także Bangladeszem.

W przeszłości targowisko było kilkukrotnie większe i zajmowało powierzchnię około półtora hektara. W latach 90. część handlarzy zmuszono do zmiany miejsca handlu, a na części targowiska powstał duży parking. W 2012 roku rozpoczęto prace nad budową dwupoziomowej hali targowej, która stanęła w miejscu istniejącego od lat targowiska. Niewielka część raczej okazjonalnych kupców nie wprowadziła się do otwartej w 2015 roku hali targowej i wciąż handluje na tzw. Piaskach, czyli gruncie należącym do prywatnego właściciela.


Duże targowisko:

Przy ul. Targowej i Zawadzkiego w każdy wtorek i niedzielę czynne jest duże targowisko. Od samego rana można tutaj kupić nie tylko tanie ubrania, warzywa czy produkty wszelkiego rodzaju, ale także żywe zwierzęta i produkty rolne w dużych ilościach, m.in. zboże, siano, tony ziemniaków (tylko we wtorki), a to za sprawą odwiedzających ostrołęckie targowisko rolników z okolicznych wsi.

W niedzielę obok targowiska funkcjonuje giełda samochodowa, jedna z najpopularniejszych w regionie.

 

Dalsza treść:


Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 r.