Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Bezpieczeństwo

Ostrołęka jest bezpiecznym miastem. Zarówno w dzień, jak i w nocy można bez obaw spacerować po ulicach. Spotykane w mieście grupy młodzieży nie zaczepiają przechodniów. W dni powszednie po godz. 22.00 niewiele osób spędza czas na zewnątrz. Ulice robią się puste i bardzo ciche. W ciągu dnia w sezonie letnim można spotkać śpiących na ławkach w parkach i przystankach autobusowych bezdomnych. Nie jest to jednak częsty widok i nie trzeba się ich obawiać.

Nie odnotowano w Ostrołęce oszustw, których ofiarami byliby turyści. W regionie, podobnie jak w całej Polsce, zdarza się zatrzymywanie pojazdów przez innych kierowców, którym rzekomo zabrakło paliwa, przez co proszą o pieniądze, dając najczęściej w zamian rzekomo wartościowe przedmioty (zegarki, łańcuszki). Jest to oszustwo i w przypadku odnotowania takiego zdarzenia należy zachować ostrożność, odjechać i wezwać policję.

Taksówkarze są zobligowani do wydania paragonu po każdym, nawet najkrótszym przejeździe. W każdym pojeździe zainstalowany jest taksometr połączony z kasą fiskalną. Jeżeli chce się mieć pewność, że taksówkarz jest uczciwy, nie należy umawiać się na żadne konkretne kwoty za przejazd, lecz wymagać, aby taksometr był włączony.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zabronione.

Tak jak wszędzie należy uważać na drobnych złodziei kieszonkowych i zwracać uwagę na plecak lub większy bagaż. Należy zawsze nosić ze sobą paszport lub dowód tożsamości.

Mieszkańcy Ostrołęki są serdeczni i mili, choć mogą mieć trudności w porozumiewaniu się w obcym języku. Pomimo braku uśmiechu na twarzach, chętnie pomagają turystom. Jeśli zgubimy drogę, poprośmy przechodniów o pomoc.


Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 r.