Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Nauka

Ostrołęka nie jest miastem studenckim. Działa tu zaledwie kilka małych, prywatnych uczelni i jedna publiczna. Wykształcenie zdobywają w nich głównie mieszkańcy okolicznych miasteczek oraz osoby już pracujące, które często do awansu w firmie potrzebują wyższego wykształcenia.


Dlatego do Ostrołęki nie przyjeżdżają studenci z innych krajów.


Wymiana uczniów odbywa się na poziomie szkół średnich. W projektach przoduje III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Niemal co roku w wakacje do Ostrołęki na zaproszenie III LO przyjeżdżają wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych, którzy uczą młodzież języka angielskiego.


Związek Kurpiów co jakiś czas wydaje nowe książki na temat języka kurpiowskiego. W 2017 roku została wydana przełomowa publikacja, czyli podręcznik z ćwiczeniami do nauki języka kurpiowskiego. Książki wydane przez Związek Kurpiów mogą być nie tylko wyjątkową pamiątką, ale także doskonałą lekturą. Inne ciekawe publikacje to m.in. Śpiewnik kurpiowski, który zawiera ponad 200 pieśni i przyśpiewek kurpiowskich.


Nauka języka kurpiowskiego nie jest obecnie prowadzona w formie regularnych zajęć. Związek Kurpiów dąży jednak do tego, by móc nauczać regionalnego dialektu na co dzień w szkołach.

Dalsza treść:


Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 r.