Przewodnik po Ostrołęce i Kurpiach

Kultura

Kino Jantar jest jedynym kinem w Ostrołęce, swoją siedzibę miało kiedyś na rogu ul. Przechodniej i Mickiewicza. W 2002 roku zostało przeniesione do nowego budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 23. Kino posiada dwie sale. Jedną na około 385 miejsc i drugą na około 120 miejsc (w tym 3 miejsca specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych), która została oddana do użytku w 2015 roku. Obie wyposażone są w typowo kinowe fotele. W repertuarze kina Jantar nie zawsze znajdują się najświeższe produkcje. Do mniejszych miast często głośne filmy trafiają nieco później z powodu ograniczonej liczby kopii dostępnych u dystrybutorów.

Bilety można rezerwować oraz kupować online na stronie: http://www.ock-ostroleka.pl (zakładka: Kup bilet/rezerwuj).

Dyskusyjny Klub Filmowy REJS został założony w 1991 roku. Zrzesza grupę amatorów ambitnego kina. Działalność DKF Rejs dotyczy organizacji projekcji filmów, dyskusji, prelekcji oraz wielu przedsięwzięć związanych z popularyzacją kina.

Galeria Ostrołęka została utworzona w 1986 roku. Mieści się na placu gen. J. Bema 14. Prezentowane są tu kolekcje artystów polskich i zagranicznych, prowadzone są również akcje edukacyjne. Galeria jest także siedzibą Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego

Muzeum Kultury Kurpiowskiej na pl. gen. Józefa Bema 8. Należy pamiętać, że w poniedziałek Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Ceny biletów: 5 zł/bilet normalny, 3 zł/bilet ulgowy, niedziela - wstęp wolny. W muzeum możemy obejrzeć wystawę stałą pt. "Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia", która przybliży nam życie mieszkańców miasta oraz Kurpiów w okresie międzywojennym. Warto sprawdzić na stronie muzeum, jaka jest aktualna wystawa czasowa. Budynek muzeum sam w sobie jest interesującą atrakcją, ponieważ - jak donoszą źródła historyczne - prawdopodobnie kwaterował w nim Napoleon Bonaparte.

Teatr - w Ostrołęce brakuje teatru. Rzadko w sali widowiskowej można obejrzeć spektakle teatralne, głównie z niższej półki. Cyklicznie organizowany jest autokar teatralny z Ostrołęki do innych miejscowości. Częściej spektakle teatralne przygotowywane są dla najmłodszych, np. w niedziele w ramach cyklu "Godziny dla Rodziny".

Biblioteki

Przed skorzystaniem z biblioteki należy wyrobić kartę biblioteczną.

•  Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Bartosza Głowackiego 42, czynna: 08:00-18:00, tel. +29 764 21 51; posiada filie w różnych częściach miasta.

•  Biblioteka Pedagogiczna, Marszałka Józefa Piłsudskiego 3, czynna: 08:00-18:00, tel. +29 764 21 29.


Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 r.